2020 Avrupa Futbol Şampiyonası

Avrupa Futbol Şampiyonası futbolseverler tarafından ilgi ile takip edilmektedir. Şampiyonanın her sene yapılmaması da beklentilerin büyük olmasını sağlamaktadır. Üstelik bu sayede yetkililer organizasyon için daha iyi hazırlanma şansı elde etmektedir. 2019 – 20 sezonları arasında gerçekleştirilecek olan şampiyona hakkında pek çok detay artık kesinleşmiş durumdadır. Öncelikle şampiyona için 55 farklı ülke takımı davet almıştır. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası aynı zamanda şampiyonanın 60. yılına da denk gelmiştir. Bundan kaynaklı olarak sadece davet alan ülke sayısı değil ev sahibi olarak gösterilen ülke sayısında da bir artış gözlemlenmektedir. UEFA resmi açıklamaları şampiyona boyunda on iki farklı ev sahibi ülkenin olacağını göstermektedir. Ülkelerin ev sahiplikleri ise gruplara göre şekillendirilmektedir. Böylelikle herhangi bir karışıklık yaşanmadan düzenlemeler tamamlanabilmektedir.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri

Euro2020 için oynanacak olan elemeler için adil olmasına özen gösterilen bir kura sistemi takip edilmiştir. Böylelikle canlı şekilde ekranlara verilen kuralar ile birlikte 55 farklı takımın hangi grupta ter dökeceği kesinleştirilmiştir. 2020 Avrupa Şampiyonası elemelerinde Türkiye H Grubunda yer almıştır.  Gruplarda beş ila altı arasında değişim gösteren sayılar olduğu bilinmektedir. Her ülkenin on farklı maça imza attığı elemelerin ana amacı ilk yirmi ismi belirlemektir. Bu sayede toplam on farklı gruptan yirmi farklı ülke şampiyona davetiyesini elde etmiş olacaktır. Ancak bilindiği üzere şampiyonada yirmi dört ülke olacaktır. Elemelerde istediği başarıyı yakalayamayan ülkelerden hangisinin dört isimden biri olacağı ise Mart 2020’de gerçekleştirilecek olan play – off maçlarında belirlenecektir. Bu sayede mart sonunda şampiyonada kimlerin olacağı haberleri %100 olarak netlik kazanacaktır.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Kura Çekimi

Elemelerin tamamlanması ile birlikte Euro 2020 ana kura çekimlerine sıra gelmektedir. Kura çekimleri için dört farklı torba oluşturulmuştur. Grup ikincisi olan Türkiye’nin ismi 3. Torba içerisinde yer almıştır. Romanya başkenti Bükreş’te gerçekleştirilen organizasyon kapsamında belli olan ana gruplar, elemelerde olduğu gibi harflerle isimlendirilmektedir. Toplamda altı farklı grup, her grupta ise dört farklı ülke yer almaktadır. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası grupları arasında A Grubu A Millilerimizi konuk etmektedir. Galler, İsviçre ve İtalya ise A Grubunda ter dökecek olan diğer ülke isimlerindendir. B Grubunda Danimarka, Finlandiya, Rusya ve Belçika vardır. C Grubu ise Hollanda, Ukrayna, Avusturya ve Play-off D grup kazananından oluşmaktadır. Play off C Grup kazananı, İngiltere, Hırvatistan ve Çekya D Grubundadır. E Grubu İspanya, İsveç, Play-off B Grup kazananı ve Polonya’yı ağırlamaktadır. F Grup isimleri ise Play-off A grup kazananından başlayarak Almanya, Fransa ve Portekiz şeklinde ilerlemektedir.

Euro 2020 Futbol Şampiyonası’nda Türkiye

Euro 2020 Türkiye değerlendirmelerine bakıldığında durumun oldukça iyi olduğu görülmektedir. Yorumcuların yaptığı açıklamalar da eleme maçlarından elde edilen sonuçlar da verilerin doğruluğunu kanıtlamaktadır. Öncelikle ülkemiz on farklı eleme maçının yedisinden galibiyet temin etmiştir. Bu sayede H Grup ikincisi olmaya hak kazanan Türkiye’nin toplam puanı ise yirmi üçtür. Fransa’nın yirmi beş puanla birinci bitirdiği eleme maçlarında puan aralıklarının çok az olması rekabet oranının yüksekliğini de göstermektedir. Avrupa Futbol Şampiyonası Türkiye açısından halen büyük bir heyecan ile beklenmektedir. Ana mücadelelerini A Grubu içerisinde oynayacak olan A Millilerimizin ilk maçı 12 Haziran tarihinde yapılacaktır. İtalya ile Roma Olimpiyat Stadı’nda gerçekleştirilecek olan mücadeleyi Bakü’de yapılacak olanlar devam ettirmektedir. 17 Haziran’da İsviçre, 21 Haziran’da Galler ile karşı karşıya gelinecek olan maçların sonuçlarına göre gidişat belirlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir