Euro 2020 Amsterdam

Avrupa Futbol Şampiyona tarihinin yaklaşması ile birlikte hem heyecan hem de ülkelerin vermiş olduğu bilgi oranları artmaktadır. Dört senede bir kez düzenlenen şampiyonanın bu yıl içerisindeki maçlarının ayrı bir özelliği de bulunmaktadır. UEFA’dan gelen açıklamalar çerçevesinde şampiyonanın 60. yılı için on üç farklı şehir ev sahibi olarak belirlenmiştir. Ancak ev sahibi olarak açıklanan şehirlerin arasında bulunan Brüksel henüz stadyum çalışmalarını tamamlayamamıştır. Bu neden yüzünden Brüksel listeden çıkarılarak on iki farklı ev sahibi kentin ismi kesinlik kazanmıştır. Euro 2020 Amsterdam da mücadelelere ev sahipliği yapacak kentler arasındadır. Kentin mimari dokusunun yanı sıra gelişmiş olması gibi etmenler bu alana ismini yazdırmasında etkili olmuştur. Üstelik konum açısından da oldukça orta noktada bulunan Amsterdam, sporseverlere herhangi bir ulaşım sorunu da yaratmayacaktır.

Euro 2020 Amsterdam Grup

202o Avrupa Futbol Şampiyonası için ev sahibi ülke sayısının artırılma kararı alınması bir karışıklık ortaya çıkmasına yol açmamıştır. Bu durumun ana nedeni önceden belirlenmiş grup sisteminin olmasıdır. Bilindiği üzere Euro 2020, hem elemelerde hem de eleme galiplerinin şampiyona yol haritasını belirlemesinde gruplar hazırlamaktadır. Aynı durum grup maçlarının hangi ülkelerde ve kentlerde yapacağına yönelik karar alımlarında da etkili olmuştur. A’dan başlayarak B – C – D – E – F şeklinde devam eden her bir grup için iki farklı ülke belirlenmiştir. Böylelikle altı gruba on iki farklı ülke hazırlanmıştır. Euro 2020 Amsterdam Grup olarak C Grup maçlarının oynanacağı şehirdir. C Grup maçlarının oynanacağı diğer şehir ise Bükreş’tir. Amsterdam’daki maçların adresi “Cruyff Arena” olarak açıklanmıştır. C Grup maçlarının Bükreş ayağına seyirci olmak isteyenler ise “Ulusal Arena” ya gitmelidir.

Amsterdam Maçları

Euro 2020 Amsterdam maçları, belirtildiği üzere C Grubunda yer alan ülkelerin karşılaşmalarından oluşacaktır. Grupların belli olmasında ise Romanya başkenti olan Bükreş’te çekilen kuralar etkili olmuştur. Bilindiği üzere 2019 yılı içerisinde oynanan eleme maçlarından ilk ikiye kalan ülkeler kuraya isimlerini otomatik olarak ekletmişlerdir. Gruplarda ilk ikiye giremeyenler için ise Mart 2020 içerisinde bir Play – Off turnuvası düzenlenecektir. Düzenlenecek olan turnuvadaki grupların dört birincisi ise ana şampiyona grup listesine eklenerek yolunu sürdürecektir. Buna bağlı olarak C Grubunda turnuvalarda D Grubunda birinci olan ülke de yer alacaktır. Euro 2020 Amsterdam’da oynanacak maçlar için buraya gelecek diğer ülkeler Avusturya ve Ukrayna’dan oluşmaktadır. Aynı zamanda Hollanda da Amsterdam içerisindeki Cryuff Arena’da performans gösterecek ülkeler arasındadır. Peki, Hollanda’nın Euro 2020 kapsamındaki puan durumu ve kazanma şans oranı nedir?

Euro 2020 Hollanda

Euro 2020 Hollanda başkenti Amsterdam’da oynanacak maçların bulunması ülkenin başarı performansını kötü olarak etkilememiştir. Aksine eleme maçlarında oldukça güçlü rakipleri olmasında karşın iyi bir takım oyunu gösteren ülke, yorumcular tarafından iyi şekilde eleştirilmiştir. Hollanda, Euro 2020 eleme maçlarında C Grubu içerisinde performans sergilemiştir. Toplamda sekiz maça çıkan ülkenin rakipleri ise; Almanya, Beyaz Rusya, Kuzey İrlanda ve Estonya şeklindedir. Euro 2020 elemelerinin C Grup birincisi yirmi bir puan alarak Almanya olmuştur. Avrupa Futbol Şampiyonası 2020 Hollanda ise on dokuz puanla grubunu ikinci olarak tamamlamıştır. Bundan kaynaklı olarak ülke doğrudan kuralara katılım hakkı elde etmiştir. Üstelik otoriteler Hollanda’nın şampiyonadan iyi sonuçlar alabilecek bir ülke olduğunu da düşünmektedir. Amsterdam sınırları içerisinde Cyruff Arena’da oynanacak olan C Grup maçlarının açıklanan tarihleri ise 14 – 18 ve 22 Haziran 2020 şeklindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir