Euro 2020 Bakü

Euro 2020 bu sene içerisinde şampiyonanın 60. yılına denk gelmektedir. UEFA, önemli bir zamana denk gelmesi nedeni ile gerek içerik sunumlarında gerek ev sahibi ülkelerde bir takım değişimler gerçekleştirmiştir. Sporseverlerden gelen tepkiler ise yapılan güncellemelerin bir hayli olumlu şekilde karşılandığını göstermektedir. Yapılan yenilikler arasındaki ev sahipliği yapacak ülke sayısının artırılması otomatik olarak şampiyona heyecan ve maddi getirisini artırmıştır. Çünkü bu yılki şampiyona için on iki farklı ülke, otomatik olarak da on iki farklı şehrin ismi açıklanmıştır. Ülke sayısının fazla olması her grubun iki farklı ülkede karşılaşma yapmasını sağlayacaktır. Euro 2020 Bakü ile Azerbaycan ev sahibi olan ülkelerden sadece biridir. Hem kardeş ülke olarak addetmemiz hem de şampiyonanın A Grup ayağının maçlarının orada olması yüzünden Azerbaycan bizim açımızdan önemli isimlerden biri haline gelmiştir.

Euro 2020 Bakü Grup Maçları

Euro 2020 eleme maçlarının yapılmasından sonra yirmi farklı ülkenin şampiyonaya katılım sağlayacağı kesinleşmiştir. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerin kimlerle karşılaşacağı ya da hangi ülkelerde karşılaşma yapacağı ise Romanya başkenti olan Bükreş’te çekilen kura ile birlikte belirlenmiştir. Ülkemiz A Grubunda yer alan ülkelerden biridir. Euro 2020 Bakü grup maçları da A Grubunu temsil etmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere A Milli Takımımız mücadeleler için kardeş ülkemiz olan Bakü’ye gidecektir. Ancak anlatıldığı üzere 60. yıl şerefine on iki farklı ülke ev sahibi olarak belirlenmiştir. Bu da her grup için iki alternatif ülke anlamına gelmektedir. A Grubunun Bakü’den sonraki adresi ise Roma’dır. Hatta Avrupa Şampiyonası 2020 açılış maçını A Milli Takımımız İtalya ile Roma’da oynayacaktır. Mücadelelerin diğerleri için ise Bakü’ye geçilecektir.

Euro 2020 Bakü Maç Tarihleri

Euro 2020 Bakü maç tarihleri öncesinde A Grup ülkelerinin bilinmesi gerekmektedir. A Grubunun ilk isimlerinden biri Türkiye’dir. İtalya, Galler ve İsviçre ise grubun diğer ülkeleridir. Elde edilen resmi açıklamalara göre şampiyonanın A Grup maçlarının İtalya’da olanları Roma Olimpiyat Stadı içerisinde gerçekleştirilecektir. Bakü’de oynanacak olan maçlar da aynı isimde olan Olimpiyat Stadı’nda gerçekleştirilecektir. Euro 2020 Bakü maçlarının net tarihleri de verilmiştir. Bu sayede maçları takip etmek isteyen sporseverler planlamalarını rahat bir şekilde yapabilecektir. Maçlar için 12 – 13 – 17 ve 21 Haziranın beklenmesi gerekecektir. A Millilerimiz açılış maçını 12 Haziran tarihinde gerçekleştirecektir. Milli Takımımızın diğer maçlarının tarihleri ise 17 ve 21 Haziran olarak açıklanmıştır. Sporseverler bilet ve konaklama için gerçekleştirilecekleri ayarlamaların tamamını online şekilde tamamlayabilmektedir. Bunun yanı sıra tur şirketlerinden de yardım alınması mümkündür.

Euro 2020 Azerbaycan Puan Durumu

Euro 2020 Azerbaycan Bakü son aylarda sadece ev sahibi ülkelerden biri olması ile öne çıkmaktadır. Fakat UEFA, eleme maçlarına Azerbaycan’ı da davet etmiştir. Ülke, geçtiğimiz yıl içerisinde gerçekleştirilen eleme maçlarında E Grubu içerisinde yerin almıştır. Hırvatistan, Galler, Slovakya ve Macaristan ise grupta yer alan diğer isimlerdir. Toplamda oynanan sekiz maç neticesinde Azerbaycan sıralamada 5.liğe gerilemiştir. Bu neden yüzünden Euro 2020 Bakü maçı, ya da Azerbaycan maçının sonuçlarına göre şampiyonaya direkt olarak bilet kazanamamıştır. Fakat ülkenin turizm gelirlerini artıracak olan ev sahipliği durumu için oldukça ciddi hazırlıklar yaptığı bilinmektedir. Böylece ulaşım gibi temel konularda sıkıntı yaşamayacak olan sporseverler konaklama açısından da rahat edeceklerdir. Bakü’de tamamlanacak olan A Grup maçlarından sonra ise sıra final maçlarına gelecektir. Sporseverlerin final maçları için takip etmeleri gereken tek adres ise Londra olarak açıklanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir