Euro 2020 Budapeşte

Avrupa Futbol Şampiyonası 2020, tarihinin en ilgi ile takip edilecek olan turnuvalarından biri olacaktır. Hemen hemen herkesin aynı görüşte olması şampiyonanın pek çok farklı özelliği bir arada bulundurması ile alakalıdır. Sporseverleri en yakından ilgilendiren yenilik ya da gelişme ise ev sahibi ülkeler ile alakalı olandır. UEFA, şampiyonanın 60.yılı şerefine bu sene ev sahibi ülkelerin sayısını on ikiye yükseltmiştir. Tarihinde ilk kez bu kadar fazla ev sahibi ülke içeren turnuvadaki ev sahibi ülkelerden biri de Budapeşte’dir. Budapeşte’de hangi grubun maçlarının oynanacağı ya da maçların hangi tarihlerde gerçekleştirileceği gibi bilgilerin tümü içeriklerimizde bulunmaktadır. Üstelik artık internet üzerinden Euro 2020 Budapeşte maç bileti gibi kısa kapsamlı bir arama yapılarak maç biletlerine erişim sağlamak mümkündür. Bu sayede sporseverlerin şampiyona erişimleri de eskiye nazaran daha kolay hale gelmiştir.

Euro 2020 Budapeşte Grup

Euro 2020 Budapeşte grup maçlarından en çekişmeli olanlarına ev sahipliği yapacaktır. Maçların içeriklerini anlatmadan önce grupların ne şekilde belirlendiğinden ve Macaristan’ın bu gruplarda yer alıp almayacağından bahsetmek daha uygun bir ilerleme sağlanmasına yardımcı olacaktır. Öncelikle şampiyonaya kesin olarak katılım sağlayacak olan ülkelerin belirlenmesi için 2019 yılında eleme mücadeleleri gerçekleştirilmiştir. Elemelerde gruplarını birinci ya da ikinci olarak bitiren ülkelerin isimleri ise 4 farklı torbaya atılmıştır. Torbalardan altı farklı grup ve her grup için 4 farklı ülke ismi çekilmiştir. F Grubunda karşılaşacak olan ülkelerin maç adresleri Euro 2020 Macaristan Budapeşte olarak belirlenmiştir. Şampiyonanın favori olarak gösterilen takımlarından biri olan Fransa, maçlarını Budapeşte’de oynayacaktır. Grup içerisinde Play –Off A Grup birincisinin yanı sıra Almanya ve Portekiz de yer almaktadır.

Euro 2020 Macaristan Puan Durumu

Euro 2020 eleme maçlarının gerçekleştirilmesinden sonra bazı sporseverler ülkelerin neden doğrudan turnuva bileti elde edemediklerini araştırmaktadır. Macaristan da turnuva bileti alamayan ülkelerden biridir. Üstelik ülke aynı zamanda ev sahipleri listesinde yer almaktadır. Euro 2020 Budapeşte eleme maçları E Grubu çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Hırvatistan, Slovakya, Galler ve Azerbaycan ise elemelerde Macaristan rakiplerindendir. Kurallara göre her grubun birinci ve ikinci ismi turnuva için direkt giriş bileti temin edebilmektedir. Bu da E Grubu birincisi olan Hırvatistan ve ikinci takım olan Galler’in bilet yakalaması demektir. Macaristan ise on iki puanla grubunu dördüncü olarak tamamlamıştır. Ancak ülke; Play Off mücadelelerinde A Grup birincisi olabilirse şampiyona hakkını yeniden elde edecektir. Bu neden yüzünden Mart 2020 içerisinde oynanacak olan Play – Off mücadeleleri sona ermeden şampiyona hakkında kesin yorumlar yapmak mümkün değildir.

Euro 2020 Budapeşte Maçları

Euro 2020 Budapeşte maçları diğer şampiyona maçlarında olduğu gibi internet üzerinden bilet satışına açılmıştır. Puskas Stadı’nda oynanacak olan maçlar F Grup maçlarının sadece bir ayağını oluşturmaktadır. Çünkü her grup için iki farklı ev sahibi ülke belirlenmiştir. Bu da F Grup maçları için Münih / Almanya’yı gündeme getirmektedir. Maçların tamamını seyretmek isteyenler Münih, Allianz Arena’ya da gitmek zorunda kalacaktır. Euro 2020 Macaristan maçları uzun zaman öncesinden tarih olarak da açıklanmıştır. İşin aslı UEFA, tarihleri gruplar bazında ele almaktadır. Buradan da F Grup maçlarının 16 – 20 ve 24 Haziranda yapılacağı sonucu gelmektedir. Oynanacak olan mücadelelerde bir üst tura çıkma şansı elde edecek olan ülkeler için çeyrek final yolu gözükecektir. Sonrasında ise yarı finaller ve final maçları yapılarak 12 Temmuz tarihinde şampiyonanın sona ermesi sağlanacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir