Euro 2020 Elemeleri

Euro 2020 elemeleri ile birlikte bu sene içerisinde oynanacak olan Avrupa Futbol Şampiyonası içerisindeki takımlar belirlenmektedir. Fakat bu senenin ayrı bir özelliği bulunmaktadır. Çünkü oynanacak olan şampiyona 60.yılını kutlamaktadır. 60.yıl şerefine ise elemelere olması gerekenden daha fazla ülkenin futbol takımının davet edildiği görülmektedir. Elemelerde ülke sayısının fazla olması genel sistemin değiştiği anlamı taşımamaktadır. Halen gruplarda ilk ikiye giren takımlar doğrudan şampiyonaya gitmektedir. Geriye kalan dört takım için ise mart ayında play off mücadeleleri yapılacak ve kuraya katılım hakkı kazanan isimler kesin olarak belirlenecektir.

Euro 2020 Elemeleri Gruplar

Euro 2020 elemeleri için bu sene on ayrı grup belirlenmiştir. Her grupta ise birbirleri ile mücadele eden beş farklı ülke takımı yer almaktadır. Euro 2020 eleme gruplarında ülkemiz H grubundadır. H grubunda ülkemizden başka Fransa, İzlanda, Arnavutluk, Andorra ve Moldova ver almaktadır. Euro 2020 elemeleri gruplarının tamamını merak edenler için A grubunda; İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Kosova, Bulgaristan ve Karadağ. B grubunda; Ukrayna, Portekiz, Sırbistan, Lüksemburg, Litvanya, C grubunda; Almanya, Beyaz Rusya, Hollanda, Kuzey İrlanda, Estonya. D grubunda; Danimarka, İsviçre, Gürcistan, İrlanda ve Cebelitarık. E grubunda; Galler, Hırvatistan, Macaristan, Slovakya ve Azerbaycan. F grubunda ise; İsveç, İspanya, Norveç, Faroe Adaları, Malta ve Romany bulunmakta.  G gurubunda; Polonya, Kuzey Makedonya, Letonya, İsrail, Slovenya ve Avusturya. I grubunda; İskoçya, Belçika, Rusya, Kazakistan, San Marino, Kazakistan, Güney Kıbrıs son olarak J grubunda ise İtalya, Finlandiya, Lihtenştayn, Yunanistan, Ermenistan ve Bosna Hersek bulunmaktadır.

Euro 2020 Eleme Ne Zaman?

Euro 2020 elemeleri için belirlenen takımların asıl mücadeleleri sona ermiştir. Geriye ise son dört takımın belirlenebilmesi için oynanacak play off mücadeleleri kalmıştır. Bu açıdan Euro 2020 elemeleri ne zaman merak edenler için 2020 Mart ayı yanıt olarak verilmektedir. Mart ayında oynanacak mücadeleler kapsamında İzlanda – Romanya, Kuzey Makedonya – Kosova, Norveç – Sırbistan, Gürcistan – Beyan Rusya gibi ülkeler karşı karşıya geleceklerdir.

Euro 2020 Elemeleri En İyi 11

Euro 2020 elemeleri kapsamında oyuncular pek çok açıdan değerlendirilmektedir. Değerlendirmeler kapsamında ise uluslararası platformlar için elemelerin en iyi on biri yayımlanmaktadır. Yayımlanan “en iyi 11” listesinde bu yıl Melih Demiral de yer almayı başarmıştır. İşte Euro 2020 elemeleri en iyi 11’i listesinde Demiral haricinde olan oyuncular; Depay, Kane, Sterling, Zahavi, Wijnaldum, Bernardo Silva, Kousoijlos, R. Siglirdsson, Ramos ve Pyatov.

Puan Durumu

Euro 2020 elemelerinde puanlar yine gruplara göre belli olmaktadır. A gurubunda ilk iki 21 ve 15 puanları ile İngiltere ve Çek Cumhuriyeti olmuştur. Bir maçta berabere kalıp diğerlerini kazanan Ukrayna B grubunda 20 puanla birincidir. Grubun ikincisi 17 puanla Portekiz’dir.  C grubunda 21 puanla Almanya, 19 puanla Hollanda ilk ikiyi oluşturmuştur. İsviçre de Danimarka 17 ve 16 puanlarla D grubunun öncüleridir. E grubunda Hırvatistan 17, Galler ise 14 puan toplamıştır. Çekişmeli maçlar olan F grubunda 26 puanı olan İspanya birinci, 21 puanı olan İsveç ikincidir. 25 ve 19 puanlarıyla G grubunun ilk ikisini Polonya ve Avusturya oluşturmuştur. Fransa 25 puanla birinci, A Milli Takımımız ise 23 puanla ikinci konumdadır. I grubunda 30 puan toplayan Belçika birinci 24 puanı olan Belçika ikincidir. Son grup olan J’nin birincisi 30 puanla İtalya, ikincisi ise 18 puanla Finlandiya olmuştur. Mart ayında oynanacak son maçlardan sonra da eleme gruplarına çıkan takımlar belirlenecektir. Grupların tamamlanmasının ardından ise 12 Haziran itibariyle bu büyük turnuvaya start verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir