Euro 2020 Favori Takımı Hangisi?

Euro 2020 elemelerinin yapılmasından sonra Türkiye de dâhil olmak üzere yirmi farklı ülke takımının şampiyonaya doğrudan gidiş hakkı kazandığı kesinleşmiştir. Elemelerde belli olmayan son dört isim için ise ayrı bir mücadele takımı gerçekleştirilecektir. Play – off şeklinde oynanacak olan maçlar Mart 2020 içerisinde gerçekleşecektir. Elemelerin yapılmasından sonra torbalara ismini kaydettiren takımlar favori tartışmalarını da beraberinde getirmiştir. Çünkü elemeler sırasında pek çok takım şampiyonalarda nasıl bir performans sergileyeceği konusunda ipuçları vermiştir. Euro 2020 favorileri hakkında farklı görüşler bulunmasına karşın pek çok uzman aynı takımları favori olarak göstermiştir. Takımlar hakkında alternatif görüş sahibi olanlar ise asıl şampiyonanın gelmesi gerektiğini, elemelerde her takımın aynı taktik üzerinden ilerlemediğini savunmaktadır. İşte sizler için her görüş üzerinden temin ettiğimiz Euro 2020 favorileri.

Euro 2020 Favorileri

Euro 2020 bu yıl 60.yılını kutladığı için her zamankinden farklı uygulamalar yapıldığı da favoriler kadar gündemdedir. Mücadelede on iki farklı ülkenin ev sahipliği yapması da içinde 60. yıla özel olarak alınan kararlardan biridir. Gerçekleştirilen elemelerde ilk göze çarpan takımlardan biri olarak ise Fransa gösterilmektedir. Bilindiği üzere Fransa, 2018 yılında düzenlenen dünya kupasını da kazanan ülke olarak tarihe ismini yazdırmıştır. Fransa, elemelerde H Grubu içerisinde mücadele vermiştir. Türkiye’nin de içinde bulunduğu H Grubunu birinci olarak tamamlayan takımın toplamda 25 puan topladığı görülmektedir. Euro 2020 favori takımı olmaya şimdiden aday olan Fransa şampiyonada F Grubunda mücadele edecektir. Fransa ile birlikte H Grubunda Portekiz ve Almanya’nın bulunacağı kesinleşen bilgilerdendir. H Grubuna katılacak olan son ülke ise oynanacak olan Play – off mücadelelerinde A Grubunu birinci olarak tamamlayan ülke olacaktır. Yorumcular takımlardan ötürü şampiyonanın en zorlu grubunu da F olarak belirlemişlerdir.

Favori Takımlar

Euro 2020 favori takımlar listesinde ilk isim Fransa olarak görülse de Hırvatistan da ilk akla gelen takımlardan biri olarak gösterilmektedir. Hırvatistan’ın en önemli özelliği ise 2018 yılında yapılan mücadelelerde finalde Fransa’ya kaybetmiş olmasıdır. Ülkenin bu sene oynanacak olan maçlarda oldukça hazırlıklı olduğu gözlerden kaçmamıştır. Kadrosunda Ivan Rakitic ya da Luka Modric gibi isimler bulunduran ülkenin iddialı olduğu buradan da anlaşılmaktadır. Avrupa Futbol Şampiyonası’nın favori ülkelerinden olan Hırvatistan eleme maçlarını H Grubu içerisinde tamamlamıştır. Galler, Slovakya, Macaristan ve Azerbaycan’ın bulunduğu E Grubunu 17 puanla birinci olarak tamamlayan ülke doğrudan şampiyonaya gitmeye hak kazanmıştır. Gerçekleştirilen ana kura içerisinde Hırvatistan’ın Euro 2020 maçlarına D Grubu içinde devam edeceği belli olmuştur. İngiltere, Çekya ve Play-off C Grup birincisi de D Grubu içerisindeki diğer takımlar olarak sıralanmaktadır.

Euro 2020 Favorisi Kim?

Euro 2020 favorisi kim tartışmalarında oranların duyurulması sonrasında matematiksel olarak veriler elde etmek de mümkün olmuştur. Gerçekleştirmiş olduğumuz açıklamalar çerçevesinde 2018 birincisi olan Fransa için 4.60’tan oluşan bir şampiyonluk oranı verilmiştir. D Grubunda Hırvatistan’la karşı karşıya gelecek olan İngiltere de oranlarda ikinci sıradaki yerini almıştır. 5.00 orana sahip olan İngiltere’nin şampiyona içerisinde nasıl bir performans göstereceği ise merak konusudur. Avrupa Şampiyonası favorilerinin belli olmasında etkili olan şampiyonluk oranlarında Belçika 7.00 Hollanda ise 8.00 ile listedeki yerlerini almışlardır. Pek çok kişi tarafından favori olarak gösterilen Hırvatistan ise listede 25.00 puan ile biraz daha aşağıda yer almıştır. Listenin en sonunda Avusturya, Galler ve İsveç yer almaktadır. A Milli Takımımız ise Danimarka ile birlikte 80.00 puan almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir