Euro 2020 Maç Fikstürü

Euro 2020 Fikstür milyonlarca sporsever tarafından Merakla beklenmekteydi. Şampiyonanın 60. yılı olması sebebi ile bu sene yenilikler içerecek olan mücadeleler daha heyecanlı olarak nitelendirilebilen bir bekleyişe sahne olmaktadır. Ülkelerin kimlerle karşı karşıya geleceği yavaş yavaş şekillenirken kesin liste için 26 Mart tarihine kadar beklenmesi gerekecektir. Bu durumun nedeni ise son dört ülkenin verilen tarihte oynanacak olan Play Off maçları çerçevesinde belirlenecek olmasıdır. Türkiye açıklanacak olduğu üzere yarı finaller olarak açıklanan Play Off maçlarına katılmayacaktır. Bu durumun nedeni ise ülkemizin Euro 2020 elemeleri içerisinde oynamış olduğu mücadeleler kapsamında grubunu ikinci sırada tamamlamasıdır. Gruplarda ilk ikiye giren ülkelerin tamamı şampiyonaya doğrudan giriş hakkı temin etmektedir.  

Euro 2020 Fikstür

Eleme maçları yakın geçmişte sona ererek 20 ana takımın turnuvaya doğrudan katılım kazandığı kesinleşmiştir. Ülkemiz bu bağlamda H Grubu içerisinde ter dökmüştür. H Grubunda Türkiye’nin haricinde; Fransa, Arnavutluk, Moldova, Andorra ve İzlanda yer almaktadır. Euro 2020 fikstür elemeleri puan durumuna bakıldığında 24 puan toplayan Fransa’nın grup lideri olduğu görülmektedir. A Milli Takımımız ise 23 puanla hemen Fransa’nın arkasında yer alarak şampiyonaya doğrudan katılım hakkı elde etmiştir. Grupta yer alan ülkelerin puanları ise İzlanda 19, Arnavutluk 13, Andorra 4, Moldova 3 şeklindedir. İlk ikiye giremeyen takımlar Play Off mücadelelerinde yeniden ter dökerek turnuvaya katılım bileti temin etmeye çalışacaktır.  

Euro 2020 Ne Zaman?

Euro 2020 ne zaman sorusu için 12 Haziran ve 12 Temmuzu içeren geniş bir zaman aralığı verilmektedir. Ancak elemelerden sonra torbaların ve genel maç tarihlerinin belirlenmesi sonrasında detayların kesinlik kazanmaya başladığı görülmektedir. 1. Torbada yer alan ülkeler; İtalya, Belçika, İspanya, Ukrayna, Almanya ve İngiltere’dir. Hollanda, Fransa, İsviçre, Rusya, Polonya ve Hırvatistan ise 2. Torbadaki ülkelerdir. Kuraya katılım hakkı kazanan 3. Torbada; Portekiz, Türkiye, Avusturya, İsveç, Çekya ve Danimarka yer almaktadır. Son torba olan 4.de kesin olan isimler Finlandiya ve Galler olarak açıklanmıştır. Diğer dört takım oynanacak Play Off mücadeleleri kapsamında kesinlik kazanarak gruplara dâhil edilecektir.

Euro 2020 fikstür için çekilen kura ile Türkiye A grubunda kendine yer bulmuştur. A Grubunda İtalya, Galler ve İsviçre de yer almaktadır. Mücadelelerin ilki ise 12 Haziran günü oynanacaktır. B Grubunda; Finlandiya Rusya, Danimarka ve Belçika olduğu görülmektedir. Avusturya, Ukrayna, Hollanda ve Play Off D grubu birincisi C Grubundadır. D Grubu; İngiltere, Hırvatistan, Çekya ve Play Off C grup birincisidir. E Grubunda İspanya, İsveç, Play Off B grup birincisi ve Polonya vardır. F Grubunda Almanya, Portekiz, Fransa ve Play Off A grup birincisi vardır.

Euro 2020 Final Maçı

Euro 2020 final maçı bilgilerinden önce ev sahibi ülkelerin bilinmesi gerekmektedir. Çünkü 12 Haziranda başlayacak olan mücadelelerde her grupta iki farklı şehir ev sahibi olarak belirlenmiştir. A Grubu ülkeleri Bakü ve Roma olarak açıklanmıştır. B Grubu; Saint Petersburg – Kopenhag, C Grubu Amsterdam – Bakü, D Grubu Londra – Glasgow şeklindedir. F Grubunda bulunan ülkelere ise Bilbao ve Dublin ev sahipliği yapacaktır. F Grubunda Münih ve Budapeşte’nin ev sahibi ülke olarak açıklandığı bilinmektedir. Euro 2020 fikstür dikkate alındığında final maçı İngiltere’de oynanacaktır. 90 bin kişilik kapasitesi olan Wembley Stadı finallerin adresi olarak belirlenmiştir. Stadyum finallerin yanı sıra yarı finallerin de oynanacağı adrestir. Bu sayede sporseverlerin final maçlarını takip etmesi daha kolay hale getirilmiş olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir