Euro 2020 Gruplar Belli Oldu Mu?

Euro 2020 gruplar belli oldu mu? Sorusunu sormakta olan futbol severler eleme maçlarını heyecanla takip etmişlerdi. Eleme maçları Avrupa’nın önde gelen takımlarının yanı sıra birbirinden sürpriz sonuçları da beraberinde getirmiş oldu. Majör takımlar seviyesinde Avrupa’nın önde gelen bazı takımlarının aldıkları sonuçlar, birçok futbol severi şaşkına çevirirken birçok takımda sürprize yer vermedi.

Bu sene düzenlenen Avrupa futbol şampiyonasına 24 ülkenin katıldığı ve diğer senelerden farklı olarak 12 ülke ev sahipliği yapacak. Euro 2020 Avrupa şampiyonası 12 ülkenin ev sahipliği yapması bakımından farklı görüntülere de yer vermiş olacak. Turnuva’nın özellikle İskoçya ülkesinde D grubu maçlarının yer alması bakımından Glasgow kenti şimdiden karnaval havasına çevrilmiş durumda. Glasgow kentinde yer alan Hampden Park Stadı dünyanın en eski uluslararası stadyumları arasında yer alması ve 1908-1950 yılları arasında dünyanın en büyük stadyumu olması bakımında da futbol severler için ayrı bir yere sahip. Stadyumun büyüleyici atmosferi ve futbol severlerin bu stadyuma göstermiş oldukları ilgi de oldukça takdire şayan olarak nitelendirilmektedir.

Euro 2020 karşılaşmalarına ev sahipliği yapacak ülkelerde düzenlenecek olan farklı çeşitlilikte ki etkinliklerle de hem futbol severler hem de spor tutkunları bakımından inanılmaz bir etki bırakması beklenmektedir. Euro 2020 karşılaşmaları uluslararası alanda her yaştan sporsevere de hitap ediyor olması da şampiyonanın en çok takip edilen organizasyonlar arasında yer almasını sağlamaktadır.

Euro 2020 Gruplar ve Kuralar

Euro 2020 gruplar belirlendi mi? sorusu birçok futbol sever tarafından merak konusu olmaktadır. Euro 2020 gruplar için katılım hakkı yakalayan birçok takım verdikleri kıyasıya rekabetlerin ardından eleme gruplarını 1. Ve 2. Sırada bitiren takımlar doğrudan Euro 2020 gruplarına kalma şansını elde etmiş oldu. Eleme gruplarını 3. Olarak bitiren takımlar ise, en çok gol atan, en çok puan toplayan ve en az gol yiyen takımlar ise; en iyi 3.’ler klasmanında 31 Mart 2020 tarihinde düzenlenecek olan Play-Off mücadelesi sonucunda Euro 2020 gruplarına katılma hakkı elde etmiş olacak.

Euro 2020 gruplar için kuraları çekimleri Romanya’nın başkenti olan Bükreş’te belirlendi. Gruplara doğrudan katılmayı hak eden takımların maç tarihleri ve maçları oynayacakları stadyumlarda belirlenmiş oldu. Temsilcimiz Türkiye eleme maçlarında ki mükemmele yakın performansıyla Türk futbol severlere ve birçok futbol severe harika dakikalar yaşatarak, adeta ‘’Biz Bitti Demeden Bitmez’’ sloganını tekrardan yaşatmış oldu ve A grubunda yer aldı. A grubuna gelen diğer takımlar ise; İtalya, Galler ve İsviçre olarak belirlendi. Euro 2020 gruplarına katılım sağlama hakkı elde etmek için 8 takım arasında düzenlenecek olan Play-Off mücadeleleri sonrasında gruplara 4 takım gelmiş olacak. Play-Off mücadelesi verecek olan 8 takım da belirlenen grup mücadelelerinde yer almak için birbirleriyle girecekleri kıyasıya mücadele futbol severleri şimdiden heyecanlandırmakta.

Euro 2020 Ev Sahibi Ülkeler

Euro 2020 ev sahibi ülkeler arasında Türkiye’nin bulunmaması Türk futbol severleri üzse de, sevindirici olan haber Azerbaycan’dan geldi. A grubunda yer alan ülkemiz maçlarını Azerbaycan Bakü Olimpiyat Stadında oynayacak olması bir nevi ülkemizi ev sahibi konumuna getirmiş oldu. Euro 2020 gruplar aşamasında yer alan takımların oynayacakları ülke ve stadyumlar;

  • A grubu: İtalya-Roma (Stadio Olimpico) ve Azerbaycan Bakü Olimpiyat Stadı
  • B grubu: Danimarka-Kopenhag (Stat-Telia Parken) ve Rusya (Sankt-Petersburg Stadium)
  • C gurubu maçları: Hollanda- Amsterdam (Johan Cruyff Arena) ve Romanya- Bükreş (National Arena)
  • D grubu maçları: İngiltere-Londra (Wembley Stadium) ve İskoçya- Glasgow (Hampden Park)
  • E grubu maçları: İspanya-Bilbao (San Mames Stadium) ve İrlanda- Duplin (Aviva Stadium)
  • F grubu maçları: Almanya- Münih (Allianz Arena) ve Macaristan- Budapeşte (Groupama Arena)’da düzenlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir