Euro 2020 Türkiye’nin Grubu

Euro 2020 Türkiye’nin grubu belli ve 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası büyük bir heyecanla beklenmektedir. Şampiyonada karşı karşıya gelecek olan takımlar için bu sene içerisinde bir takım farklı uygulamalar takip edildiği bilinmektedir. Şampiyonanın 60. yılı olması gereğince kendini gösteren farklılıklardan biri davet edilen ülke sayısı iken ev sahipliği yapacak olan ülkeler açısından da farklılıklar olduğu görülmektedir. Zira şampiyona için on iki farklı ev sahibi ülke belirlenmiş durumdadır. Buna karşın yarı final ve final maçlarının tamamı İngiltere içerisinde oynanacaktır. Euro 2020 elemeleri ile ise şampiyona içerisinde hangi ülkelerin ter dökeceği kesinleştirilmiştir. Türkiye, elemelerde isminden bahsettiren önemli ülkelerden biri olmayı başarmıştır. Grubu içerisinde oynamış olduğu on maç sonrasında ikinci olmaya hak kazanan A Milli Takımımız, elde etmiş olduğu bu başarı kapsamında şampiyonaya doğrudan gidecek olan yirmi ülkeden biri olmayı da başarmıştır.

Türkiye’nin Grup Maçları

Euro 2020 içerisinde gruplar iki farklı şekilde düşünülmektedir. UEFA tarafından kura ile belirlenmiş olan grupların ilki eleme gruplarıdır. Anlatılacak olan eleme grupları toplamda on adettir. Bu sayede her grubun ilk iki ismi, şampiyonaya direkt şekilde katılım sağlayan yirmi ülkenin belirlenmesini sağlamaktadır. Euro 2020 eleme grubunda Türkiye H kategorisinde yer almıştır. A Millilerimiz bu kapsamda Fransa, İzlanda, Arnavutluk, Andorra ve Moldova ile karşılıklı mücadelelere girişmiştir. Yirmi üç puanla grubun ikincisi olan ülkemiz, şampiyona kuralarında ismini 3. Torbaya yazdırmayı başarmıştır. Asıl kuralar ise Bükreş’te torbalardan çekilmiştir. Bu sayede şampiyonada hangi ülkelerin kimlerle oynayacağının zamanları belirlenmiştir. Fakat anlaşıldığı üzere şampiyonada yirmi dört takım olmasına karşın sadece yirmi takımın ismi kesinleşmiş durumdadır. Son dört takım için Mart 2020’de Play-off şeklinde bilinen ek maçlar yapılacaktır. Bu alanda birinciler şampiyonada rakipleri ile karşılaşmaya hak kazanacaktır.

Euro 2020 Türkiye Grubu Fikstürü

Euro 2020 Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye, grubu içerisindeki maçların tarihleri ve mücadele edilecek olan takımların yer aldığı listeler fikstür olarak isimlendirilmiştir. Bu kapsamda elemelerde A Millilerimiz H Grubu içerisindeki rakipleri ile on farklı mücadeleye çıkmıştır. Ancak bu aşamadan sonra önemli olan şampiyonada kimlerle ve ne zaman maç yapılacağıdır. Torba kuralarında A Milli Takımımızın A Grubu içerisinde mücadele edeceği kesinlik kazanmıştır. Bu grup içerisinde İtalya, Galler ve İsviçre yer almaktadır. Bilindiği üzere Euro 2020 12 Haziran – 12 Temmuz 2020 zaman aralıkları içerisinde oynanacaktır. A Millilerimiz açılış maçlarından biri olacak İtalya – Türkiye maçını 12 Haziran’da Roma’da oynayacaktır. Sonraki mücadeleler için verilen tarihler ise 17 ve 21 Hazirandan oluşmaktadır. 17 Haziranda Galler ile oynanacak olan maçı 21 Haziranda İsviçre ile oynanacak olan takip etmektedir. Son iki maçın adresi ise ev sahibi ülkelerden olan Bakü olarak belirlenmiştir.

Euro 2020 Türkiye Grup Sıralaması

Euro 2020 puan durumunun netleşmesi ile birlikte yarı finallere ve finallere gidecek olan ülkelerin isimleri de netleşecektir. Ancak bu durumun öğrenilebilmesi için ilk etapta mart ayında oynanacak olan Play-off mücadelelerinin tamamlanması gerekecektir. Sonrasında ise şampiyonaların başlaması beklenmektedir. Milli takımızın değerlendirmesini yapmak için Euro 2020 Türkiye’nin grup sıralamasını incelemek şimdilik yeterli olacaktır. Bilindiği üzere eleme gruplarından ilk ikiye girmeyi başaran ülkeler şampiyonada direkt katılımcı olabilmektedir. Türkiye on maçta yirmi üç puan toplayarak H Grup ikincisi olmuştur. Grup birincisi ise yirmi beş puanla Fransa’dır. İki ülke takımı arasında çok fazla puan farkı olmaması A Milli Takımımızın performansının yüksek olduğunu göstermektedir. Sıralamada üçüncü olan ülke İzlanda’nın on maçta altı galibiyet üzerinden almış olduğu puan ise on dokuzdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir