Euro 2020 TV Yayınları Ücretli Mi?

Euro 2020 uzun zamandan bu yana sporseverler arasında konuşulmaktadır. Bilindiği üzere şampiyona sadece dört yılda bir kez yapılmaktadır. Bunun yanı sıra bu sene 60.yılını kutlayacağı için farklı uygulamalar üzerinden karşılaşmaların gerçekleştirileceği haberleri gelmiştir. Ancak her sporseverin maçları yerinden seyretmek şansı bulunmamaktadır. Ya da maçların tümü seyredilememektedir. Bu da akıllara anında maç yayınlarının nereden verileceğini getirmektedir. Peki, Euro 2020 TV yayınları hangi kanaldan yapılacaktır?

Euro 2020 Hangi Kanalda Yayınlanacak?

Avrupa Futbol Şampiyonası UEFA tarafından belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde devam ettirilmektedir. Buna bağlı olarak aynı zamanda ticari bir işletme olan UEFA yayın hakları konusunu gündeme getirmektedir. Televizyon kanalları Euro 2020 maçlarını ekranlarına taşıyabilmek için UEFA ile irtibat sağlayarak yayın haklarını satın almak zorundadır. Euro 2020 hangi kanalda sorusu ise ancak kanallarla anlaşma sağlanması halinde verilmektedir. Bilindiği üzere dünyanın farklı ülkelerinde aynı isimle yayın yapan kanallar bulunmaktadır. Fakat yayın haklarının satın alınabilmesi için daha bireysel olarak hareket edilmesi gerekmektedir. Örneğin yakın geçmişte resmi hale gelen haberler çerçevesinde Fransa içerisinde maçların BeIN SPORTS Fransa kanallarından ekrana geleceği kesinleşmiştir. Buna karşın Türkiye’den henüz kesinleşen bir açıklama gelmemiştir. Oysaki ülkemizde de aynı kanalın yayın yaptığı bilinmektedir. Yayın hakları ile alakalı olarak altını çizmek gereken konulardan biri sadece canlı yayınları kapsamamasından kaynaklanmaktadır. Kanallar UEFA ile imzayı atmalarının hemen ardından Euro 2020 maçlarının canlı yayınlarını, özetlerini hatta dijital ortamda paylaşımı yapılan verilerini de satın olmuş olmaktadır. Bu da oldukça ciddi bir gelir elde edilmesi anlamına gelmektedir. İlgili kanallardan Euro 2020 Karşılaşmalarını izleyebilirsiniz.

Euro 2020 Yayınları Ücretli Mi?

Euro 2020 hangi kanalda yayınlanacak konusu kadar yayınların ücretli olup olmayacağı konusu da gündemde yer etmektedir. Bilindiği üzere ülkemizde son yıllarda spor kanallarının sayısı artmıştır. Üstelik bazı platformların kurulması neticesinde internet üzerinden de ücretli yayınlar temin edilebilmektedir. Bu tür platformların kullanılabilmesi için sporseverlerin belli taahhütler çerçevesinde ödeme yaparak kanallara abone olmaları istenmektedir. Abonmanlık işlemlerinden sonra maç zamanları kanal şifreli yayına geçmediği için mücadeleler canlı şekilde takip edilebilecektir. Euro 2020 TV yayınları ücretli mi konusu ise yayın haklarının hangi kanal tarafından satın alınacağına göre değişim gösterecektir. Herhangi bir devlet kanalının satın alması halinde yayınlara bir para ödemeden seyredilmesi mümkün olacaktır. Aksi durumlarda sporseverlerin yayınlar için ödeme yapmaları gerekecektir. Fakat geçmiş yıllar baz olarak alındığında bu tür şampiyonaların genellikle özel ya da devlet şifresiz kanallarında yayınlandığı görülmekledir. Özelikle TRT1 eleme maçlarını da vermesi ile birlikte şampiyona maçlarını da vereceğine yönelik kanıları güçlendirmiştir.

Euro 2020 Yayın Akışı

Euro 2020 yayın akışının netlik kazanması için de ücret sorununda olduğu gibi yayın haklarını alan kanalın açıklanması beklenmelidir. Çünkü yayın haklarının devlet kanalları tarafından alınması halinde farklı ülkelerin maçlarının ayrıntılı ve uzun olarak verilmesi pek mümkün olmamaktadır. Bu da yayın akışının alternatif kanallar arasında değişim göstermesi demektir. TRT1 ile TRT Spor örneği bu alanda verilebilecek en iyi örneklerden biridir. Ancak Euro 2020 elemeleri yayın akışında da olduğu gibi A Milli Takımımızın maçlarına her daim öncelik verileceğinin söylenmesi mümkündür. Bilindiği üzere A grubu içerisinde rakipleri ile karşı karşıya gelecek olan A Millilerimiz şampiyonanın açılış maçına da imza atacaktır. 12 Haziran’da Roma Olimpiyat Stadyumunda oynanacak olan maç zamanı giderek yaklaştığı için hem kanal isminin hem de yayın akışının kısa sürede açıklanması beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir